Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / İngiltere de füzelerini Suriye’de denedi
islam devleti default

İngiltere de füzelerini Suriye’de denedi

Birçok ülkenin ürettiği silahları ilk denediği alan haline gelen Suriye’de İngiltere de yeni bir silahını denedi. İngiliz uçakları, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik kükürtlü füze kullandı

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Suriye’de IŞİD hedeflerine karşı brimstone (Kükürt) füzelerinin de ilk kez kullanıldığı 4 saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada İngiliz savaş uçaklarının dün Rakka ve Suriye’nin doğusundaki El Ömer petrol sahasında gerçekleştirdiği operasyonlarda brimstone füzelerinin kullanıldığı kaydedildi. Böylece brimstone füzeleri Suriye’deki ilk kullanılmış oldu.

Brimstone füzeleri İngiltere’nin IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun operasyonlarına katılımını Suriye’yi de içine alacak şekilde genişletmesiyle ilgili tartışmalarda gündeme gelmiş, bu füzeler ile benzerlerinden çok daha isabetli saldırılar gerçekleştirileceği için sivil kayıpların azalacağı öne sürülmüştü.

Radar güdümlü ve saatle 110 kilometreye kadar hızla hareket eden hedefleri vurabilmesiyle öne çıkan brimstonelar sadece İngiltere ve Suudi Arabistan’da bulunuyor.

CAMERON FÜZELERİ SAVUNMUŞTU

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Suriye’deki operasyonlara katılmasının gerekliliğini savunurken bu füzelerin IŞİD’e karşı verilen mücadelede “anlamlı bir fark” yaratacağını ileri sürmüştü.

Savunma Bakanlığının verdiği bilgiye göre İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerinin Suriye’de dün düzenlediği 4 saldırıda tornado tipi savaş uçakları ve reaper insansız hava araçları görev aldı. Lazer güdümlü bombalar, hellfire ve brimstone füzelerinin kullanıldığı saldırılarda IŞİD’e ait bir kamyon, iki bina, bir tünel şebekesi ve El Ömer petrol sahasında onarım işlerinde kullanılan bazı vinçlerin tahrip edildiği bildirildi.

İngiltere Savunma Bakanı Micheal Fallon’un gelecek hafta IŞİD’e karşı koalisyonun üyesi ülkelerin savunma bakanları ile bir araya geleceği ve bu toplantıda terör örgütüyle mücadele stratejisinin sonraki safhasının planlanacağı kaydedildi.

İngiltere, Irak ve Suriye’deki hava operasyonlarında Güney Kıbrıs’taki Akrotiri Hava Üssü’nü kullanıyor.

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası geçen ay yapılan oylamada, uluslararası koalisyonun Suriye’de IŞİD’e yönelik yürüttüğü hava operasyonlarına Birleşik Krallık’ın katılmasına izin veren tezkereyi onaylamıştı. İngiltere, koalisyonun Irak’taki operasyonlarına 2014 eylül ayından beri katılıyordu.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir