Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Bahçesaray’da gözaltına alınanların isimleri belli oldu

Bahçesaray’da gözaltına alınanların isimleri belli oldu

Bugün Kırım Bahçesaray’da düzenlenen baskın sonucunda dört Kırım Tatarı gözaltına alındı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, bugün, 12 Mayıs tarihinde Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde 5 Kırım Tatar evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe’de arama yapıldığı bildirildi.

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev yaptığı açıklamada, “Bugün yapılan aramalardan sonra Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rustem Abiltarov ve Enver Mamutov gözaltına alındı.” diye paylaştı.

Tutuklama kararlarının Kırım’ın sözde savcısının söyledikleriyle alındığını kaydederek, “TASS haber ajansının sitesinde saat 06.49’da yayınlanan açıklamaya göre Poklonskaya şimdiden onları terörist ilan etmiş” diye açıkladı.

İşgal edilen Kırım’ın sözde savcısı Natalya Poklonskaya, 11 Mayıs tarihinde Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesi 2. fıkrası (terör örgütüne üye olma suçu) uyarınca üç Bahçesaray sakinine karşı dava açıldığını bildirerek, gözaltına alınan kişilerden birinin, Hib-ut Tahrir terör örgütünün yerel kolunun yöneticisi olduğunu iddia etti.

Ayrıca Poklonskaya Kırım Tatar Milli Meclisi ile Hizb-ut Tahrir örgütü arasında dostça ilişkilerin olduğunu iddia ederek, “Hizb-ut Tahrir temsilcileri medyada Meclis’e destek için teşekkür ediyordu” diye konuştu.

Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve takibatın artarak devam ettiği Kırım’da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, Hizb-ut Tahrir örgütü ile ilişkisi olduğu şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yapıyor. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alınıyor. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, bir kısmı mahkemeye çıkarılarak tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek tutuklu bırakılıyor. Şu an Hizb-ut Tahrir örgütüne katıldıkları şüphesiyle Akmescit (Simferopol) cezaevinde 11 Kırım Tatarı tutuklu bulunuyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus işgalcilerin, sadece Kırım Müslümanlarına karşı uyguladığı bu tür ayrımcılık eylemlerinin, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarını korkutmak, onurlarını ve haysiyetlerini aşağılamak amacıyla yaptığı kasti baskı olduğunu söylemişti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise tehdit ve şiddeti her fırsatta kullanan Rus yönetiminin Kırım Müslümanlarını işbirliğine zorlamaya çalıştığı fikrini paylaşmıştı.

Bu dakikalarda Kırım Tatarlarının öncülerinden İlmi Umerov’un FSB elemanlarınca polise götürüldüğü bildiriliyor. Rusya artık gözaltıları Umerov gibi lider isimler düzeyine çıkartarak dozu arttırıyor

 

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir