Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Kırım’da sıradaki baskın; camiye…
islam devleti default

Kırım’da sıradaki baskın; camiye…

Kırım’da iki gün önce başlayan baskınlarda gözaltına alınan Kırımlıların tutukluluk süreci uzatılırken bugün de Rus askerleri, Kırım’da bir camide arama düzenledi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov’un tutukluluk süreleri 11 Temmuz tarihine kadar uzatıldı.

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komitesi Başkanı Zair Smedlâyev, 13 Mayıs akşam saatlerinde Rus kolluk kuvvetlerinin Karasupazar’ın Muşaş (Vişennoye) köyünde bulunan camide arama düzenlediğini bildirdi.

Smedlâyev, “Şimdi Karasupazar Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı Mustafa Asaba’nın bildirdiğine göre, Muşaş köyündeki camide arama yapılıyor. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un verdiği bilgi doğrulandı. Demek ki, büyük çaplı provokasyonlar devam edecek” diye belirtti.

Daha önce KTMM Başkanı Refat Çubarov, önümüzdeki günlerde Karasupazar (Belogorsk) ve Bahçesaray bölgelerinde Kırım Tatarlarının evlerinde toplu aramalar düzenlenme ihtimalinin olduğunu bildirdi.

Çubarov, “Bu mesajımın doğru olmayabileceğinin farkındayım ama bu rahat bir şekilde “Allah’a şükür” diyebileceğim ve bu zor zamanda size verdiğim yeni endişeler için özür dileyeceğim bir durum olacak. Bu günlerde, birbirinize daha dikkatli ve özenli olun, lütfen” diyerek açıklamasına devam etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde, 12 Mayıs tarihinde 5 Kırım Tatarın evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe’de arama yapıldı. Aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı.

6 Mayıs tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Molodöjnoye kasabasında Rus kolluk kuvvetleri, camiye Cuma namazı sonrası baskın düzenleyerek 100’den fazla Müslümanı zorla alıp götürdü.

 

Bahsi geçen kişiler, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmakla suçlanıyor.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir