Home / News / HABER / TÜRKİYE / ‘Yine söylüyorum, kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’
Başbakan Ahmet Davutoğlu

‘Yine söylüyorum, kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’

Van’da konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bir kişi konuşacak ona göre milletvekilleri listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemi istiyormuş. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsin dedim. Evet, aynı şeyi yine söylüyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van’da partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

* Bütün olaylar oluyor, kan gövdeyi götürmüş, beyefendi (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) beline kadar kanın ortasına oturmuş, her gün insanlar kan gölünün içinde hayallerini kaybediyorlar. Analar ağlamayacakmış, ağlamayacak anne kalmadı, bütün bunları bir tarafa bırakmış, ‘illa başkan olacağım’ diyor. 14 yıldır memleketi tek başına yönetiyorsun. 14 yılda yapmak isteyip de yapamadığın ne oldu?

 

* Odalar birliğinde konuştum. Tutturmuş illa başkan olacağım. Şunları söyledim. Bir kişi konuşacak Türkiye susacak, bir kişi konuşacak hakim ona göre karar verecek. Bir kişi konuşacak ona göre milletvekilleri listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemi istiyormuş. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsin dedim. Evet, aynı şeyi yine söylüyorum. Ülkemizi seviyoruz. Bizimle aynı düşüncede olsun olmasın, bütün insanların özgürce düşüncelerini ifade etmesini istiyoruz.

‘TRT BİR KANAL AÇSIN, ADINA RTE KANALI DESİN’

* Öğretim üyeleri bildiri imzaladı diye hepsini vatan haini ilan ettiler. Birbirimizi nasıl dinleyeceğiz. Samimi olarak düşüncelerimiz nasıl birbirimize aktaracağız. Kendisini muhattap almıyoruz. Ankara’ya gidince bir kanun teklifi verelim, TRT bir kanal açsın, adına RTE kanalı desin. Sansürsüz olsun, sarayda gezerken, tuvalete giderken, konuşurken, malı götürürken hepsini naklen versinler. Biz de kurtulalım o da kurtulsun.

 

‘BUNLARDA ARKADAN HANÇERLEME GELENEĞİ VAR’

 

* (Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakması konusunda) Bunlarda arkadan hançerleme geleneği var. Necmettin Erbakan’ı, (linç edilerek öldürülen Libya lideri) Muammer Kaddafi’yi, (Suriye lideri Beşar) Esed’i arkadan hançerledi. En son örnek Başbakan Davutoğlu. Çağırdı elinde hançer, arkadan hançerledi. Sen arkadan hançerlemeyi seviyorsun çünkü senin yüreğinde insan sevgisi yok.

‘HAPSE ATMAZLARSA NAMERTTİRLER’

* Türkiye tarihinin en derin krizlerinden birini yaşıyoruz. Koskoca ülkenin geleceği bir kişinin iki dudağı arasında. Buna asla izin vermeyeceğiz. Demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Demokrasinin bedelleri var, o bedelleri ödemeye hazırız. Hapse atarlarmış. Atmazlarsa namerttirler.

‘SENİN SAVCILARINDAN KORKSAYDIK SİYASETE GİRMEZDİK’

* Meclis Başkanı ‘laiklik anayasadan çıkmalıdır’ dedi. Müslümanı Müslümana kırdırıyorsun, utanmıyor musun? Şimdi kalkmış ‘laikliği kaldıracağım’ Ne senin boyun ne de kilon buna yetmez. Kusura bakma. Baskı yapıyorlar, bizim korkacağımızı sanıyorlar. Bizi yıldıramazsınız. Fezleke düzenleyeceklermiş. Sevsinler senin savcılarını, senin savcılarından korksaydık siyasete girmezdik. Bizim 81 il başkanını Van’da toplamamızın ayrı bir önemi var. Türkiye’yi bir bütün olarak görmek istiyoruz. Biz biriz ve kimse bizi ayıramaz.

* Terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, hangi amaçla gelirse gelsin, insan olarak, parti olarak terörün her türüne şiddetle karşı çıkacağız.

‘TÜRKİYE ORTADOĞU BATAKLIĞININ BAHÇESİ HALİNE GELDİ’

* Tarihin en zengin kültürü burada. Ama gezin bakın turist mi var. Neden gelmiyor. Patlayan bombalar. Ben bunu sorduğumda Paris’te de Almanya’da bomba patladı ama otellerde yer yok. Nedeni, Türkiye’nin bozulan imajı. Türkiye Ortadoğu’nun bataklığının bahçesi haline geldi. Artık Türkiye’yi bir Avrupa ülkesi olarak görmüyorlar.

 

NATO
© AP Photo/ Olivier Matthys

‘İSRAİL BAŞ DÜŞMANDI, ŞİMDİ İSRAİL’E MUHTACIZ’

 

* İsraille barışmak için, ‘Özür dileyecek, Gazze’ye uygulanan ambargo kaldırılacak’ dediler. Ne yaptılar kapalı kapılar ardında, İsrail’e NATO’nun yolunu açtılar. Bunlar tamamen iki yüzlü politikalar izliyorlar. Ne yaptı İsrail, ablukayı mı kaldırdı, tazminat mı ödedi? Niye bu ödünleri veriyorsun? O allayıp pullayıp kahramanlık edebiyatı yaptığı günlerde İsrail’i baş düşman ilan etmişti, şimdi İsrail’e muhtacız. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti bir başka devlete muhtaç hale geldiyse otur da utan. Ne diyordu, ‘ben komutanım ‘ diyordu. Sen ancak tenekeden komutan olursun.

Sputnik

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir