Home / News / HABER / DÜNYA / Rusya kendi katliamının delillerini yayınladı
Ekran_Resmi_2016-06-21_14.28.06

Rusya kendi katliamının delillerini yayınladı

Rusya’nın devlet televizyonu olan Russia Today (RT) kendi ülkesinin katliamını itiraf etti. Rusya televizyon programı önce yanlışlıkla katliamın görüntülerini ortaya çıkardı. Eylül 2015’ten bu yana Suriye’ye hem karadan hem havadan saldıran Rusya, 2 bine yakın sivili katletti.

Rus haber kanalı RT, 18 Haziran’da, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Suriye’deki Hmeymin Hava Üssü’ne yaptığı ziyarete ilişkin bir haber hazırladı. Haberde, Şoygu’nun askeri üste yaptığı denetimlerin yanı sıra hava operasyonuna katılan Rus savaş uçaklarının hazırlanmasına ilişkin görüntüler de yer aldı.

O GÖRÜNTÜLER VİDEODAN ÇIKARTILDI

Görüntüdeki Rus uçağının parça tesirli misket bombası taşıdığı görüldü. Rusların Suriye’de misket bombası kullandığına ilişkin kanıtlar bizzat Rusya devlet televizyonunun görüntüleriyle sosyal medyada yer alınca RT yetkilileri videoyu hemen resmi Youtube kanalından kaldırdı. Rus televizyonu, misket bombalarının görüldüğü 5 saniyelik kısmı çıkartarak tekrar yayınladı.

Rusya’nın Suriye ve Ukrayna’daki askeri varlığını inceleyen sivil kuruluş Conflict Intelligence Team (CIT), RT’nin ilk ve ikinci görüntüleri karşılaştırarak bir analiz hazırladı. Bunun üzerini RT haberin ilk halini tekrar yayınladı. Hazırlanan videoda, Rusya’nın iki haber arasında yaptığı değişiklik çok net gözlemlenirken; RT kanalının saldırı hazırlığı yapan Rus pilotlarının yerine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Suriye’deki temaslarına ilişkin görüntüler yerleştirilerek servis edildi.

“GÜVENLİK ENDİŞESİNİ” BAHANE ETTİ

RT temsilcisi Anton Vorontsev, Rus RBC kanalına yaptığı açıklamada, görüntünün tekrar yayınlandığını doğruladı. İlk yayınladıkları görüntüde bir Rus pilotun yer almasından dolayı “güvenlik endişesiyle” o kısmın kesildiğini ileri süren Vorontsev, daha sonra bir risk olmadığının anlaşılması üzerine görüntünün ilk haliyle yayınlandığını savundu.

Ekran_Resmi_2016-06-21_14.28.06

Suriye’de muhalifler, Rusya’nın Muhalif Kampı’nı hedef aldığını söylemiş ve Rusya’nın attığı bomba kalıntılarını sosyal medyadan paylaşarak saldırıyı doğrulamıştı.

Rusya’nın daha önce Suriye’de misket bombası kullandığı yönünde çok kez haberler çıkmış, Uluslararası Af Örgütü aralık ayında bu konuda bir rapor yayınlamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları reddetmişti.

 

Ekran_Resmi_2016-06-21_14.27.23

Haberi Yakala

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir