Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / İsrail, Filistinli köylülerin su depolarını yıkacak
islam devleti default

İsrail, Filistinli köylülerin su depolarını yıkacak

İşgal güçleri Ürdün Vadisi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinli köylülerin su tanklarını yıkmayı planlıyor

İsrail güçlerinin hukuksuzluklarına her gün bir yenisi ekleniyor. İşgal güçlerinin son olarak Ürdün Vadisi’nin kuzey bölgesinde yaşayan köylülerin su tanklarını yıkacağı öğrenildi.

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrailli yetkililerin izinsiz inşa edildiğini öne sürerek su tanklarını yıkacağını açıkladı.

Filistinli kaynaklar ise herhangi bir inşanın olmadığını, söz konusu kuyuların birkaç metreden oluştuğunu ve zamanla doğal kaynak haline geldiğini belirtti.

İsrail yönetiminin 300’den fazla inek ve 700 civarında koyunun barındığı köyde su kıtlığına sebep olarak bölge halkını göç ettirmeyi planladığı belirtiliyor.

FİLİSTİN’İN SUYU İSRAİL’İN KONTROLÜNDE

İsrail, 1967 yılından bu yana yani işgal ettiği ilk zamanlardan beri Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilerin kullanılabilir su erişimini kısıtlıyor.

Batı Şeria’daki İsrailliler, Filistinlilerden 5 kat daha fazla su tüketiyor: Bir Filistinli günde 60 litre kullanırken bir İsrailli 350 litre su tüketiyor.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir