Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Kazakistan’da dini faaliyetlere denetim arttırılacak

Kazakistan’da dini faaliyetlere denetim arttırılacak

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedioğlu, hükümet toplantısında Kazakistan’da radikal olarak nitelendirdiği hareketlerin yayılmasını önlemek için dini faaliyetlerin daha sıkı denetleneceğini söyledi.


Kazakistan’da dini faaliyetler üzerindeki denetimlerin arttırılacağı ve bazı faaliyetlerin yasaklanabileceği bildirildi.

“RIA Novosti-Kazakistan” ajansına göre, Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedioğlu hükümet toplantısında Kazakistan’da radikal olarak nitelendirdiği hareketlerin ve fikirlerin yayılmasını önlemek amacıyla dini faaliyetlerin daha sıkı denetleneceğini söyledi.

Kazak bakana göre, Bakanlığı Aktobe saldırılarından kısa bir süre sonra 10 Haziranda yapılan Güvenlik Konseyi toplantısında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından verilen talimatlar çerçevesinde konu ile ilgili yasa teklifleri hazırladı.

5 Haziran’da Aktobe şehrinde eylemi yapanlar Selefi hareketin takipçileri olarak ilan edilmişti. Kazak bakana göre, bakanlığın yasa teklifleri dini talimatları yaymada yasa dışı çalışmalar ve eylemleri içeriyor.

Arıstanbek Muhamedioğlu ayrıca, dini içerikli kitapların ithalatı, dağıtımı ve basılması üzerindeki denetimin artırılması planlandığını da söyledi. “Dini konuda ülkede dağıtılan kitaplar ve benzeri yayınların zorunlu olarak dini uzmanlar kontrolünden geçmesini teklif ediyoruz”, dedi

Bakanlığa göre, Kazakistan Müslümanlar idaresine dini ibadet ve törenlerin tek şekilde yapılması teklif edilecek.

18 Temmuz Pazartesi günü, bir silahlı saldırgan Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’da polisle çatışmaya girdi. Saldırıda yedi güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Beş polis ve iki sivil kişi yaralanarak hastaneye yatırıldı. Şehirde terör tehdidinin en üst düzeyi olan “kırmızı” alarm ilan edildi ve bir anti-terör operasyonu gerçekleştirildi, saldırgan yaralı olarak gözaltına alındı. Saldırganın daha hapishanede Selefiler ile tanıştığı bildirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev olayı bir terör saldırısı olarak nitelendirmişti.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir