Home / News / HİZB-UT TAHRİR / BASIN AÇIKLAMALARI / Mısır Rusya Flörtü Gözleri Boyamak İçindir
islam devleti default

Mısır Rusya Flörtü Gözleri Boyamak İçindir

-Basın Açıklaması-

Mısır Rusya Flörtü Gözleri Boyamak İçindir, Yeni Rejimin İmajını Güzelleştirmek ve Mısır’da Amerikan Ayaklarını Sabit Kılmak İçin Rusya’yı Buna İten Amerika’dır

H. 14 Muharrem 1435
M. 17 Kasım 2013

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçici Mısır Cumhurbaşkanı Adli Mansur ile 16.11.2013 Cumartesi günü bir telefon görüşmesi yaptı. Putin “Ülkesinin Mısır’ı ve 30.6.2013 devrimi sonrasında Mısır halkının iradesini temsil eden geçici yönetimi desteklediğini” söyledi. Rus Varyag kruvazörü, tüm askeri törenlerle Mısır deniz kuvvetleri komutanlığı tarafından resmi bir karşılama eşliğinde 11.11.2013 Pazartesi sabahı İskenderiye limanına ulaştı. Ardından onu Rus dışişleri ve savunma bakanları Sergey Lavrov ve Sergey Şoygu’nun 13-14. 11.2013 günlerinde Kahire’yi ziyaretleri takip etti. Mısır Rus flörtü, Mısır dışişleri bakanı Nebil Fehmi’nin yaptığı açıklamada net olarak görülüyor. Rusya dışişleri bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Rusya, Kahire’nin uluslararası ilişkilerinde kimseye alternatif değildir. Çünkü Rusya’nın rolü, bundan daha ötedir.” dedi. Sonra 14.11.2013 Perşembe günü Mısır Rus resmi askeri görüşmelere başlanıldı. Bir tarafta Abdulfettah el-Sisi, savunma ve askeri üretim bakanı diğer tarafta ise Rus savunma bakanı Sergey Şoygu arasında özellikle askeri işbirliği ile ilgili olarak iki ülke arasındaki ikili işbirliğinin tüm yönleri ele alındı. ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, Mısır’ın, Rus heyetinin Kahire’ye yapacağı ziyareti esnasında Rusya ile askeri anlaşmalar imzalamak konusundaki niyeti ile ilgili söylentilere ilişkin bir soruya cevap vermekten kaçındı. Ancak ABD’nin Mısır ekonomisini desteklemek için çaba sarf etmeye devam edeceğini vurguladı.

Darbe rejimi sanki meseleyi Amerika’nın Mısır üzerindeki hegemonyasından kurtulma girişimi gibi göstermeye çalıştı. Bu yüzden tamtamcılar ve şakşakçılar onu ayakta alkışladılar. Ama hepimiz biliyoruz ki Sovyetler Birliği yok olduktan sonra bölgedeki Rus hareketliliği, ABD ile koordineli ve anlaşmalı bir şekilde gerçekleşiyor. Rusları buna sevk eden Amerika’dır. Yeni rejimin imajını güzelleştirerek istikrarı artırmak istiyor. Bununla da Mısır’daki ayaklarını iyice perçinlemeyi amaçlıyor.

Biz diyoruz ki Rusya’nın Şam tiranına verdiği destekle ilgili tutumu aşikârdır. Kafkasya özellikle Çeçenistan Müslümanlarına karşı katliamlar işliyor. Kazan’daki Camilerini yıkıyor, Tataristan’daki imamlarını tutukluyor, hatta bazılarını öldürüyor, İslam davetçilerini hapse atıyor. Bütün bunlar Amerika gibi Rusya’nın da bizim düşmanımız olduğunu kanıtlıyor. Aralarında hiç bir fark yoktur. Rusya’dan herhangi bir iyilik beklenmemelidir. Mısır rejiminin bu ziyarete yönelik tamtam ve şakşakçılığı açıkça ümmetin, İslam’ın ve Müslümanların sorunlarına duyarsız ve kayıtsız kaldığını gösteriyor. İnsanlar karşısında çirkin ve canavar yüzünü güzelleştirmek ve kendi temellerini sağlama almaktan başka bir şeyi umursamıyor.

Kinâne halkının kanları az ya da çok Rusya, Amerika, İngiltere ve diğer kâfir devletleri hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Onları sadece ve sadece çıkarları ilgilendiriyor. Bu devletler, bizim hakkımızda ne bir zimmet ne de bir ahit gözetirler. Sabah akşam Suriye’deki kardeşlerimizin kanları üzerinden ticaret yaptıklarını görüyoruz. Tüm bu devletler, bize sadece zehir ve toksik taşıyorlar. Bu zehirlerin panzehri, dertlerin devası ise, bütün kalbimizle ve tüm bedenimizle Allah’ın şeriatına doğru yönelmek ve onu âlemlerin Rabbinin farz kıldığı Hilafet nizamında hâkim kılmaya çalışmaktır. Sadece Mısır’dan değil keza diğer İslami beldelerden de Amerika ve tüm kâfir devletlerin kökünü kazıyacak olan yalnızca Hilafet Devletidir.

وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ “Biz ise, yeryüzünde mustazaflara lütufta bulunmak, onları önderler yapmak ve onları mirasçılar kılmak istiyorduk.” [Kasas 5]

Şerif Zâyid
حزب التحرير
Hizb-ut Tahrir
Mısır Vilâyeti
Medya Bürosu Başkanı

Ayrıca...

Tutuklamalar İle Ne Bizi Korkutabilirsiniz Ne de Hilafeti Engelleyebilirsiniz

22 Eylül 2020 Salı günü Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan 14 Hizb-ut Tahrir mensubu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir